Spyware, adware ja viirusetõrje vahendid

Allikas: Hinnavaatlus.ee Wiki
Mine navigeerimisribaleMine otsikasti


Levinumad adware ja spyware eemaldajad

On-line adware/spyware/trojan otsijad

Viirusetõrjed

On-line viiruseotsijad

Terminoloogia

Reklaamvara (adware)
Tarkvara, mis arvutisse installituna näitab sulle reklaame. Reklaamvara on kahte liiki: ühed installitakse arvutisse kasutaja teadmata, teised koos tarkvaraga ja on tarkvara kasutamise õiguse saamiseks kohustuslikud.
Nuhkvara (spyware)
Tarkvara, mille eesmärgiks on kasutajat informeerimata koguda kasutaja kohta igasugust infot. Siia gruppi kuuluvad näiteks keyloggerid - programmid millega kogutakse kasutaja paroole ja üritatakse neid kolmandatele osapooltele edastada.
BHO (Browser Helper Object - brauseri abiobjekt)
Internet Exploreri laiendus, mis võib olla kasulik, kuid mille omadusi sageli kurjasti ära kasutatakse.
Hijacker
Tarkvara, mis võtab üle mõningad IE funktsioonid nagu näiteks avalehe ja otsingute lehe seaded ning käitub reklaam- ja/või nuhkvarana.
Trooja hobune, troojalane (Trojan horse, trojan)
Kasuliku programmi või andmete sisse manustatud kahjulik programmiosa, mis täidab tegelikult mingit varjatud ülesannet, nt muudab failides andmeid, rikub kõvakettal failipaigutustabeli või teeb muud kurja.
Viirus
Enamasti nakatunud failide kaudu leviv kahjulik programm.
Uss (worm)
End ise (nakatunud arvuti kaudu) levitav viirus.

Lisainfo

Bazooka ise ei hävita ja ka andmebaas on üpris tilluke, see-eest on aga tegu väga kiire skanneriga. Kurjami avastamise korral antakse link juhendile, kuidas pahalast käsitsi eemaldada.

BHODemon ei ole mõeldud otseselt reklaamvara hävitamiseks, vaid igasuguseks BHOde haldamiseks. Samas on just BHOd peamine viis, kuidas nuhkvara end masinasse installib, seega sobib mainitud utiliit väga hästi kiireks asjade parandamiseks.

CWShredder on erinevalt teistest mainitutest üpris spetsiifiline killer, mis mõeldud ainult CoolWWWSearchi-nimelise hijackerite perekonna hävitamiseks. Juhtumisi on aga too pesakond üks kõige levinuimaid ning järjekindlamaid üldse, seega tasuks kõnealune programm ilmtingimata masinas hoida. Kuna CWShredderit uuendatakse väga sageli ja reeglina sellest eriti ei pasundata, siis tuleks hoida silm peal lehel http://www.spywareinfo.com/~merijn/downloads.html. Samalt lehelt võiks hankida ka CoolWWWSearch.SmartKiller.MiniRemovali, mis on mõeldud paari CWShredderi, HijackThisi ja veel paari tõrjuja käivitumist takistava CWSi variandi hävitamiseks.

Pestpatrol on samuti üks täiesti arvestatav reklaam-/nuhkvaratõrje. Mainitud programmi tasuta versioon tegeleb ainult avastamise, mitte aga parandamisega; samas omab ta aukartustäratavalt mahukat andmebaasi. Teatava osa sellest moodustavad siiski küsitava väärtusega "ohuallikad" (häkkimisalased tekstifailid, võrgudiagnostikaprogrammid nagu Sam Spade, väidetavalt isegi VS2000-sarnased tekstisorteerijad), seega tasuks selle programmi poolt välja sõelutu enne kustutama asumist hindava pilguga üle vaadata.


Artikkel on kokku pandud kasutajate udusiil, HacaX, taimpsfm, d3t postide põhjal.

Koostas Death