SMB ja NetBIOS

Allikas: Hinnavaatlus.ee Wiki
Mine navigeerimisribaleMine otsikasti


Pisike ülevaade võimalikest põhjustest, miks ühed Windows'id teisi "ei näe"

NetBIOS nimed, Master Browserid ja muud loomad.

Enne Windows 2000 ja Active Directory ilmumist armastasid Windows'i masinad teineteist "leida" NetBIOS'e nimede abil. Kuigi NetBIOS'e nimelahendus loodi algselt just NetBEUI protokolli tarvis, on ta suuteline toimima ka teiste protokollide, näiteks TCP/IP ja IPX/SPX peal. Tegemist on suhteliselt tobeda ja mõttetu jäänukiga "vanadest aegadest" ega oma üldse seost sellega, kuidas masinad omavahel andmeid vahetavad.

Omavaheliseks suhtluseks kasutavad Windows'i masinad mõnda madaltaseme protokolli (näiteks TCP/IP) mille peal jookseb siis teenustekihi protokoll SMB (Server Message Block). NEtBEUI mille Microsoft väikeste võrkude jaoks aretas on mitterouditav ja "isekonfigureeruv" protokoll, mille üheks osaks oli seesinane NetBIOS Name Resolution. Kuidagiviisi pidid need õnnetud kastid ju teineteist "nägema". Siis tuligi mängu tobedus nimega "master browser" koos "network naaberhoodi" ja muude rõõmudega, sest Microsoft'i arvates oli see sõltumatu, konfigureerimist/teenusserverit MITTEnõudev väikestele paar-võrkudele sobiv lahendus.

Alates Windows 2k aegadest visati aegunud ja mõttetu NetBIOS kus see ja teine ja hakti kasutama inimlikku fqdn/DNS nimelahendust. Sinu probleem pole selles, et Windows 98 "ei näe" XP'd. "Näeb" küll ja kuidas veel. Lihtsalt Network Neighbourhoodis neid ei paista kuid sisestades käsurealt \\masinanimi või \\masinaip on võimalik nimetatud agregaadiga ühendust saada. Siiamaani oleks nagu kõik ilus. Kontrollime, et meil oleks NetBIOS over TCP/IP sisse lülitatud ja juba peaksidki nimed lahenema. Paraku, tundes Microsoft'i OS'e pisut praktikas, ei või kunagi kindel olla, kas see asi TEGELIKULT ka tööle läks. Huvitav utiliit mida käsurealt tasub käivitada, on nbtstat. Nbtstati manuali siia kirjutama ei hakka, aga kui käsk nbtstat -n annab "no names in name cache" siis NetBIOSe nimelahendus ei tööta. Nüüd jõuame järgmise õuduse juure, mille nimi on Master Browser. Hästi lühidalt - Master Browser on purk, mis peab üleval võrgus istuvate masinate nimekirja, ja vajaduse korral jagab seda teistele. Miks? Muidu peaks IGA võrku lülitunud arvuti küsima kõigi teiste käest "kule ä, mis su nimi on" ja andmeside jaoks suurt ruumi nagu ei jääkski. Paraku valitakse Master Browser ebadomokraatlikel valimistel kus kangema "OS level"-iga seade võidab. St. NT võidab 9x, 2k võidab NT jne.

Mis puutub master brauserisse siis NT puhul teeb seda primari domeen kontra ja W2k puhul samuti, juhul kui W2k on standalone on kõvem tegija NT.

Ühesõnaga Smith and Wesson tapab 4 ässa. Kõik oleks ilus, aga paraku ei pruugi W95/98 ARU saada, et nad valimised kaotasid (Suurepärane Microsoft'i backward compatibility, you know) ja nii tekib võrku sisuliselt kaks Master Browserit - Suurte Poiste (XP,2k) ja salabonide (9x) oma ja network naaberhuud näeb välja täpselt nii nagu tema parasjagu näeb.

/../

In a small mixed OS network, you may want disable W2k/XP master browser and keep W9x or NT master browser

In a small mixed OS workgroup network, you may want to disable W2k/XP master browser and keep w9x or NT master browser because XP/W2k always win elections over others, and other previous OS doesn't understand it. To disable master browser on W2k/XP, go to Administrative Tools -> Services, stop the Computer Browser.

/../


Master Browseri probleemid

NetBIOS Name resolutioni probleemid