QoS

Allikas: Hinnavaatlus.ee Wiki
Mine navigeerimisribaleMine otsikasti
Prinditavat versiooni ei toetata enam ja selles võib olla viimistlusvigu. Palun uuenda enda brauseri järjehoidjad ja kasuta selle versiooni asemel brauseri harilikku prindifunktsiooni.

QoS, ehk siis Quality Of Service, või siis maakeeli Kunst, Kuidas Teha Kõik Õnnelikuks[tm].

Mis on QoS ehk kuidas ohjeldada netti ummistavat naabrimeest kui võrgu jagamisest loobuda ei saa?

Nimelt on võimalik pakette, mida tahetakse seadmest välja saata, mingite reeglite alusel ümber järjestada, "kinni hoida" ning järjekorrast kustutada. Seega on vähemalt teoreetiliselt võimalik naabrimehe "pahade" ühenduste juure kuuluvaid pakette valikuliselt viivitada või minema visata, et naabrimehe aplikatsioonile jätta mulje, et liin on koormatud, mille tulemusel ei saa naabrimehe aplikatsioon enam võrguressurssi raisata. TCP ühenduste puhul on see (teoorias) lihtne, kuna TCP puhul peab üks pool iga vastu võetud paketi kohta saatma teisele poolele kinnituse, et see konkreetne pakett saadi kätte (jah ma tean küll, et piisavalt suure akna puhul on võimalik saata ka rohkem kui üks pakett ilma kinnitust saamata, kuid see ei ole antud hetkel eriti tähtis). Ning ongi sedasi, et kui me viivitame oma võrku jagavas seadmes naabrimehe "pahade" ühenduste juurde kuuluvaid pakette natukene, on meil endil selle aja jooksul võimalik vastu võtta teisi pakette, sest naabrimehele filmikest saatev server ootab kuni naabrimees on juba saadetud paketide kättesaamist kinnitanud. Sellisel moel saab naabrimehe teatud ühenduste jaoks kehtestada statistilise ribalaiuse limiidi - väga palju jääb näiteks võrguressurssi üle kui naabrimehele kehtestatud statistiline ribalaiuse limiit failisikutamiseks on 9600 bps. Samuti on võimalik teatud pakette (näiteks selliseid, mis kuuluvad mõne ajakriitilise ühenduse juurde) järjekorras teistest ettepoole tõsta.

Küsite, kas ei saaks ka näiteks sedasi, et määrata hoopis ühendused, mis on olulised, ning panna nad kuidagi eelisjärjekorda? Kuna me saame QoS'i teha ainult väljumisel ning kuna suurem osa liiklust tuleb tavaliselt meie juurde sisse, mistõttu on pudelikaelaks meie ja ISP vaheline ühendus, siis üldiselt ei saa - seda peaks tegema ISP.

Pealtnäha on kõik hästi lihtne, eks? Tegelikult on QoS äärmiselt raske ja keerukas teema. Keerukaks teeb selle kolm probleemi: kuidas valida antud olukorra jaoks õige scheduler, kuidas märkida pakette ühte või teise klassi kuuluvaks ning kuidas need klassid siis lõppeks üksteisesse suhtuma peaks. Kui lihtsamaid ülesandeid, näiteks IP aadressi või võrguseadme pordi põhiselt ribalaiuse limiteerimist saab "kasutajasõbralike kasutajaliidestega" seadmete abil teha ka ilma eriti sügavate teadmisteta sellest, mis tegelikult võrgus toimub, siis keerukamad ülesanded, näiteks FTP sessiooni piiramine või suisa P2P sessioonide piiramine, VoIP'ist rääkimata, ei ole kindlasti algajale jõukohased.

Author wookie